Z ogromną radością informujemy, że Filip Tolarz zdobył I miejsce w kategorii proza w tegorocznej edycji Przeglądu Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży „Złoty Wawrzyn” 2025!
„Złoty Wawrzyn” to coroczny konkurs literacki organizowany przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim, mający na celu promowanie twórczości literackiej dzieci i młodzieży z regionu. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem i jest ważnym wydarzeniem w kalendarzu kulturalnym naszego powiatu.
Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, powszechnie znanej jako Konstytucja 3 maja.
W tym roku przypada 234 rocznica uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świece konstytucji. To zwykle piękne i radosne polskie święto, napawające nas dumą narodową z dokonań naszych przodków. Odczuwamy dziś radość z osiąganych celów, tych samych, które przyświecały twórcom Konstytucji 3 Maja. Wszakże duch tej konstytucji był przepojony umiłowaniem wolności i marzeniem o nowoczesnym państwie polskim.
3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Jej twórcy określili ustawę „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”. Wyrażała nadzieje Polaków na wzmocnienie państwa, władzy królewskiej i wojska, a także nadanie praw mieszczanom i poprawienie sytuacji chłopów. Uchwalając Konstytucję 3 Maja posłowie Sejmu Czteroletniego podjęli próbę ratowania Rzeczpospolitej.
Dziś swobodnie możemy cieszyć się z wolności i uczcić narodowe święto.
25 kwietnia w Wodzisławskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego dla tegorocznych maturzystów. Towarzyszyło jej wyjątkowe przesłanie zaczerpnięte z myśli Księdza Profesora Józefa Tischnera: "Człowiek jest nieustannym stawaniem się" – słowa, które stały się mottem tego wzruszającego dnia.
Podczas ceremonii wręczono Nagrody Prospero oraz uhonorowano uczniów, którzy uzyskali świadectwa z wyróżnieniem – znak konsekwencji, wytrwałości i najwyższych aspiracji. Szczególne gratulacje skierowano również do rodziców, którzy wspierali młodych ludzi w ich wieloletniej drodze ku wiedzy i dojrzałości.
Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością Pani Barbara Chrobok, Wicestarosta Powiatu Wodzisławskiego, której słowa pełne ciepła i nadziei dopełniły podniosłą atmosferę wydarzenia.
Wyjątkowym akcentem artystycznym był spektakl ukazujący wędrówkę człowieka przez wieki – od pierwszych kroków ku rozumieniu siebie aż po współczesne dylematy egzystencji. W tej niezwykłej opowieści nie mogło zabraknąć postaci Księdza Tischnera, przypominającej, że rozwój wewnętrzny jest nieustannym procesem poszukiwania prawdy i sensu.
Był to dzień pełen dumy, wzruszeń i refleksji – dzień, który dla wielu stanie się symbolicznym początkiem nowego etapu życia.
Czy sztuka potrafi przekraczać granice? Udowodniliśmy, że tak!
Nasze niezwykle utalentowane uczennice z Liceum Sztuk Plastycznych osiągnęły wielki sukces podczas V Międzynarodowego Konkursu Sztuk Wizualnych "Rozwiązywanie tajemnicy malarza Ģedertsa Eliassa", który odbył się na Łotwie. To prestiżowe wydarzenie artystyczne co roku przyciąga młodych twórców z całego świata. Uczestnicy stają przed wyzwaniem: zmierzyć się z twórczością jednej z najważniejszych postaci łotewskiego malarstwa XX wieku i na nowo odczytać jego przesłanie.
Nasi reprezentanci nie tylko sprostali temu zadaniu – zdominowali konkurs, zajmując czołowe miejsca i zdobywając liczne wyróżnienia!
W kategorii malarstwa (16–18 lat) osiągnęliśmy pełne podium:
• I miejsce – Kinga Jonderko
• II miejsce – Anna Pawlas
• III miejsce – Konstancja Sołtys
Dodatkowo specjalne wyróżnienia – SIA Nordcrunch simpātiju balva oraz SIA "Kanclers" simpātiju balva – otrzymały:
• Hanna Jezusek
• Emilia Ryborz
• Pola Trepka
• Anna Mazurek
W kategorii grafiki (16–18 lat) również mamy powód do dumy:
• I miejsce – Nadia Pinior
W grafice cyfrowej (16–18 lat) sukces odniosła:
• III miejsce – Emilia Rek
Młodsze artystki z kategorii 13–15 lat także błyszczały, zdobywając wyróżnienia:
• Sylwia Prusko
• Emilia Burda
• Mariia Goncharova
To niesamowity dowód na to, że talent, pasja i ciężka praca naszych uczniów potrafią rozbłysnąć na międzynarodowej scenie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za dostarczone emocje, inspirację i prawdziwie artystyczne wzruszenia. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatkom, nauczycielom i życzymy dalszych sukcesów! Niech sztuka zawsze będzie Waszym kompasem i siłą w odkrywaniu kolejnych tajemnic!
16 kwietnia wieczorem mieliśmy szansę przeżyć coś absolutnie niezwykłego – spektakl "Skazany na bluesa" w Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Już od 11 lat ta historia rozbrzmiewa na deskach sceny, a jednak wciąż potrafi poruszyć najgłębsze struny naszych serc. Śląska godka, żywa muzyka legendarnego zespołu Dżem i przede wszystkim – poruszająca opowieść o Ryśku Riedlu: człowieku rozdartym między wolnością a własnymi demonami. Przyjaźń, miłość, marzenia i... ta niełatwa walka z samym sobą, nie zawsze wygrana.
To nie był tylko spektakl – to była lekcja życia. Prawdziwa, szczera, śląska. I ważne przesłanie, które długo jeszcze zostanie z nami:
"Nie tykej tego g..." – bo czasem wystarczy jeden krok, by się zgubić.
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zobaczyć tej historii na żywo – gorąco polecamy. Bo niektóre lekcje trzeba przeżyć sercem.
Fotografie: Teatr Śląski