Czas spędzony we Wrocławiu w ostatni piątek, to dla uczniów klasy 2C, 2D oraz 3B, czas wykorzystany w 100%. Rozpoczęliśmy od wykładu dr. inż. Macieja Bienkiewicza na Uniwersytecie Wrocławskim na temat: „Zdrowie na talerzu” oraz zaznajomiliśmy się z kierunkami studiów oferowanymi przez tę uczelnę. Następnie uczestniczyliśmy w spotkaniu ze sztuką w Muzeum Narodowym, gdzie zobaczyliśmy m.in. obrazy Olgi Boznańskiej, a wieczorem odwiedziliśmy klimatyczny jarmark bożonarodzeniowy na wrocławskim rynku. Wróciliśmy w pełni usatysfakcjonowani - pełni wrażeń i inspiracji.
W dniu 29 listopada 2024 r. w naszej placówce odbyła się prelekcja z udziałem przedstawiciela Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rybniku. Jej celem było przedstawienie młodzieży różnych form pełnienia czynnej służby wojskowej. Wśród poruszanych zagadnień znalazła się m.in. dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, terytorialna służba wojskowa i służba zawodowa. Omówione zostały wymagania stawiane wobec kandydatów do służby wojskowej, jak również płynące z niej korzyści.
Z radością informujemy, że Jakub Czyż, uczeń klasy 4A, został zakwalifikowany do II etapu Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. W etapie szkolnym w tym roku uczestnicy mierzyli się z liczebnikami w afroazjatyckim języku guruntum i określali relacje czasoprzestrzenne w języku mmen, należącego do rodziny języków nigero-kongijskich. Kolejne zadania polegały na rozszyfrowaniu alfabetu gruzińskiego oraz budowy orzeczenia w szkockim języku gaelickim.
Jakub znalazł się w gronie 432 półfinalistów z całej Polski, a o udział w finale będzie walczył już 11 stycznia 2025 r. Będziemy trzymać kciuki!
Uczennica klasy 2B, Antonina Trznadel pracą nt. Czy zgadzasz się z myślą Elzenberga, że: „Człowiek „wykształcony” jest to człowiek zewsząd od istoty rzeczy przedzielony mgłą i chmurami cudzych pojęć […] Oryginalność nie polega na tym, żeby rzeczy widzieć poprzez mgłę taką lub inną (…), nie polega też na utrzymywaniu się w niewiedzy cudzych pojęć – ale na tym, że się okiem i ręką sięga poprzez te mgły i chmury, i uderza się bezpośrednio o firmament.”? zapewniła sobie miejsce w II etapie XXXVII Olimpiady Filozoficznej. Etap wojewódzki odbędzie się 18.01.2025r. Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Już po raz drugi uczniowie klas matematyczno-fizycznych 2A i 1A, oraz klasa 2D o profilu matematyczno-geograficznym wraz z nauczycielami fizyki wzięli udział w projekcie "Zaproś Eksperta - Lekcje nie z tej Ziemi" - w ramach programu Biura Edukacji Kosmicznej ESERO.
Uczniowie wzięli udział w zajęciach z Panem profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, Przemysławem Kupidurą: Odkrywamy Ziemię z Kosmosu – tajemnice zdjęć satelitarnych.
Spotkania zaowocowały poznaniem zastosowań sztucznych satelitów oraz zwiększeniem umiejętności analizy zdjęć satelitarnych, ich odczytywania i porównywania.