Gratulujemy Nicoli Bugiel z klasy 3 LSP, której logo wygrało konkurs na tegoroczny projekt "Podróży na językach". Dziękujemy wszystkim zainteresowanym za złożone prace, które zostaną wystawione 1 grudnia w dniu rozpoczęcia projektu.
Jak najlepiej rozpocząć naukę w plastyku? Najlepiej rozpocząć wycieczką. Międzynarodowy Dzień Artysty, który obchodzimy 25 października uczniowie pierwszej klasy Liceum Sztuk Plastycznych świętowali wizytą w Muzeum Śląskim. Katowice nas zawsze inspirują - tym razem odwiedziliśmy wystawę "Exlibris", która jest przeglądem najważniejszych technik i trendów w grafice miniaturowej. Józef Szajna to zdecydowanie osobowość „nieminiaturowa”. W Centrum Scenografii Polskiej też byliśmy. Galeria polskiej sztuki nowoczesnej po 1800 roku i Galeria śląskiej sztuki sakralnej to oczywiście stała pozycja na naszej liście – najlepsza historia sztuki w pigułce.
W BWA zwiedziliśmy wystawę pt. Portret Wielokrotny w fotografii, a na koniec listy zamknęliśmy Rondem Sztuki i Galerią+. Mamy nadzieję, że 5 lat nauki upłynie naszym pierwszym klasom równie intensywnie, ciekawie i pilnie.
W zgodzie z hasłem powrotu do natury klasa IIB wybrała Wiejską Przygodę. Sielskie krajobrazy, zwierzęta, proste, choć pełne trudu życie koi, a nawet skłania do poetyckiego zachwytu. Oto wiersz Franciszka Elsnera:
Rozum oraz serce miejsca swoje mają,
Lecz w miarę jak kolejne dni przemijają....
Dziś wyjątek powstał, żeby to nie mało
Połączyć oba te piękna się udało.
Więc czym słowa będą - puste czy znaczące
Przy cudnym, sielankowym łonie, na łące?
Chyba tylko ukazać mają odwiecznie,
Iż w Wiejskiej Przygodzie jest całkiem bajecznie!!!
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa realizujemy różne inicjatywy. Ze szczególną przyjemnością wspominamy 26 września, kiedy to wybraliśmy się na spotkanie autorskie z Martą Fox - autorką książki "Katowice nie wierzą łzom" do Biblioteki Śląskiej. Młodzież z uśmiechem na twarzy rozpoczęła rozmowy o książkach już w pociągu... zapraszamy do fotorelacji.
W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim odbyło się wzruszające spotkanie z Panią Moniką Fibic - autorką książki "Wojna jest kobietą", mieszkanką Pszowa. W spotkaniu w ramach realizacji NPRCZ uczestniczyła klasa 1F. Pani Monika spisała wywiady z 39 żyjącymi jeszcze kobietami, które doświadczyły okrucieństw II wojny światowej... W planie autorki jest wydanie jeszcze jednej książki - zbioru 45 kolejnych opowiadań.
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła w roku szkolnym 2022/23 bierze udział w programie Kulczyk Foundation i marki Rossmann „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”.
Program jest odpowiedzią na wyniki badań przeprowadzonych w 2020 roku przez firmę badawczą Difference, na zlecenie Kulczyk Foundation, z których wynika, że co piąta uczennica opuszcza lekcje ze względu na brak odpowiednich środków higienicznych podczas menstruacji.
W roku szkolnym 2021/2022 programem „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” zostało objętych 96 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Zapewniono w nich roczny zapas podpasek dla uczennic. Dodatkowo w każdej szkole biorącej udział w programie funkcjonował „Wolontariat Kulczyk Foundation”, dzięki któremu uczennice promowały wiedzę o menstruacji. Dążyły tym samym do tego, by odtabuizować temat wśród swoich koleżanek i kolegów. Nauczyciele z kolei otrzymali specjalnie opracowane materiały edukacyjne dotyczące dojrzewania i menstruacji, które mogli wykorzystać podczas lekcji czy godzin wychowawczych.
W roku szkolnym 2022/2023 realizowana jest II edycja programu. Tym razem uczestniczą w nim 224 szkoły z całej Polski, do których łącznie trafiło ponad 1,6 miliona podpasek. Podobnie, jak w trakcie I edycji, uczennice i uczniowie angażują się w wolontariat, szerząc świadomość o tematach związanych z menstruacją. Robią to pod nadzorem pedagogów wybranych do koordynowania programu w poszczególnych placówkach. Z kolei materiały edukacyjne o dojrzewaniu i miesiączce zostały wzbogacone o nowe treści, które będą poruszane na lekcjach i godzinach wychowawczych we wszystkich szkołach objętych programem.
19 października 2022 młodzież naszej szkoły - 200 osób - uczestniczyło w bezpłatnym koncercie edukacyjnym "Szymanowski - portret 140/85" Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Alexandra Humali. Koncert poświecony był 140. rocznicy urodzin i 85. rocznicy śmierci Karola Szymanowskiego. Z przyjemnością wysłuchaliśmy uwertury koncertowej E-dur op.12, I Koncertu skrzypcowego op.61 oraz utworu "Driady i Pan" z cyklu "Mity" op.30 nr 3.
Serdecznie zapraszamy na wystawę Dominika Adamczyka, która ma miejsce w Ośrodku Kultury w Olzie. Dominik jest uczniem klasy 4 LSP, charakteryzującym się dużą pasją i niespotykaną umiejętnością badania tematu. Tym razem obiektem zainteresowania stały się kwiaty. Wcześniejsze doświadczenia rzeźbiarskie, które rozwijał w Ognisku Plastycznym w Rydułtowach, wykorzystał tworząc prace ekspresyjne i dynamiczne.