ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

w Wodzisławiu Śląskim

II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks. prof. J. Tischnera Liceum Sztuk Plastycznych im. O. Boznańskiej
II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi
im. ks. prof. Józefa Tischnera
Liceum Sztuk Plastycznych im. Olgi Boznańskiej 

Poszukaj siebie! Dzień Patrona za nami

Być człowiekiem, to znaczy zawsze umieć wyjść poza. samego siebie. Tak, umieć siebie przekroczyć. Najpierw jakby oderwać się od siebie, wznieść się ponad siebie i nagle znaleźć się przed sobą. (ks. Józef Tischner)

W tym roku szkolnym udało się nam wspólnie uczcić pamięć patrona naszej szkoły - księdza Józefa Tischnera. Klasy 1d, 3d oraz 3e miały okazję uczestniczyć w debacie przeprowadzonej w myśl hasła: ,,Poszukaj siebie!''. Przypomnieliśmy sobie najważniejsze myśli naszego patrona, porozmawialiśmy o tym, jak wielkim wyzwaniem staje się dzisiaj znalezienie samego siebie. Podczas spotkania nie zabrakło miejsca na gry oraz prace plastyczne. Dla wszystkich uczniów został zorganizowany Szkolny Konkurs Poetycki, któremu patronowała myśl: ,,Odnaleźć siebie''. Serdecznie dziękujemy za ogrom wierszy. Zainteresowanie było ogromne, więc prosimy o chwilę cierpliwości i oczekiwanie na ogłoszenie wyników. Zapraszamy również do regularnego odwiedzania ,,Głosu Tischnera'' - naszej witryny szkolnej, gdzie publikowane są wiersze, opowiadania, eseje oraz inna twórczość uczniów.

I Konkurs Graficzny "Kontrasty" - przedłużamy termin

Ze względu na wprowadzone w szkołach nauczanie zdalne oraz ferie wydłużamy termin przesyłania prac do 31 marca 2022 r.
 
Temat konkursu: Gdzie żyjemy?
 
Spektrum kolorystyczne grafiki nie jest zbyt szerokie. Zawężone do kilku kolorów, często tylko do czerni i bieli. Jednak mimo tak ograniczonej skali barw druk artystyczny ma niesamowitą moc oddziaływania. Praca nad matrycą, wysiłek konceptualny połączony z wysiłkiem fizycznym, mocowanie się z prasą i papierem, a wszystko po to, żeby uzyskać odbitkę idealną. Tematem tego konkursu jest świat wokół nas. Dotyczy przestrzeni, zarówno tej otwartej - miejskiej czy krajobrazowej, jak i tej zamkniętej – naszego domu, pokoju, miejsca w autobusie. Przestrzeni, w której znajdują się ludzie, przedmioty, przestrzeni, w której albo coś się dzieje, albo nie dzieje się nic. Mamy nadzieję, że temat jest na tyle szeroki, że każdy z uczestników znajdzie w nim miejsc dla swojej własnej graficznej interpretacji.
 
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, studentów, wychowanków placówek wychowania pozaszkolnego w wieku 12-21 lat.
 
Szczegóły konkursu w regulaminie
 

"Wolność kocham i rozumiem… Wolności oddać nie umiem…”

 

 

Te wspaniałe pełne mądrości słowa towarzyszyły nam podczas tegorocznych obchodów Święta Niepodległości. Radosne świętowanie tego wielkiego wydarzenia na stałe wpisało się w kalendarz uroczystości szkolnych „Tischnera”. W tym roku miało ono miejsce 10 listopada.

Rozpoczęliśmy podniosłym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie, w magicznym klimacie lat 20-tych, młodzież podziwiała tańce z tamtych czasów oraz słuchała piosenek z epoki. Tradycyjne stało się również zaproszenie do konkursu na najlepszą stylizację z lat 20 –tych, dzięki czemu korytarze „zachwycały” nietuzinkową modą. Pikanterii temu przedsięwzięciu dodała profesjonalna sesja zdjęciowa. Nie zabrakło nagród dla najbardziej kreatywnych uczniów.
Drogę Polski ku Niepodległości dokumentował materiał filmowy, który stanowił komponent projektu artystycznego opartego na muzyce i słowie. Kończyła go refleksja: „Pomyśl młody Polaku! Czy aby na pewno wolność kochasz i rozumiesz? Pomyśl…

Inauguracja Uniwersytetu Licealisty

 

W centrum symulacji medycznej w Zabrzu odbyła się inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Licealisty, działającego na Wydziale Nauk Medycznych przy Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Nasi uczniowie: Tymoteusz Borowski, Jakub Grabiec i Dawid Wiśniewski otrzymali indeksy oraz mieli okazję wysłuchać pierwszego wykładu prowadzonego przez Pana dr hab. n. med. Jerzego Jaroszewicza. Uroczystość była prowadzona przez Panią prof. dr hab. Jolantę Zalejską-Fiolkę. Uczniowie mieli również okazję zwiedzania Centrum Symulacji Medycznej i wcielania się w rolę przyszłych studentów medycyny i stomatologii.

Znane i nieznane oblicza Warszawy - klasy drugie na wycieczce

 

W dniach 25-27 października 2021 uczniowie klas 2a i 2b wraz z opiekunami wyjechali na trzydniową wycieczkę do Warszawy. W pierwszym dniu zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, które na każdym uczestniku wywarło ogromne wrażenie dzięki wyrazistemu przedstawieniu klimatu walk i życia codziennego ówczesnej Warszawy. Drugi dzień był dniem spaceru po stolicy, najpierw z panią przewodnik, która pokazała znane i nieznane oblicza miasta w zajmujący sposób opowiadając o nich, a następnie z opiekunami między innymi wzdłuż brzegów Wisły. Zwieńczeniem dnia był wjazd na taras widokowy i podziwianie panoramy Warszawy. W ostatnim dniu, kulminacyjnym punktem była wizyta w Zamku Królewskim i zwiedzanie wystaw poświęconych polskiej historii. Dzięki pięknej pogodzie, sympatycznym reakcjom ze strony mieszkańców Warszawy i długim ciekawym rozmowom wyjazd był ciekawym i owocnym doświadczeniem.

Szkoła pamięta

Szkolapamieta

W tym roku nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauk „Szkoła pamięta” .Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia związane z lokalną historią. W tym szczególnym okresie zadumy i wspomnień, uczniowie odwiedzili miejsca pamięci w Wodzisławiu Śl.
Oddając wyrazy szacunku i czci zapalono znicze, będące symbolem pamięci o zmarłych, na wodzisławskim dworcu kolejowym pod tablicą poświęconą zamordowanym przez hitlerowców w styczniu 1945r. ofiarom „ Marszu śmierci”. Następnie uczniowie udali się na ul. Michalskiego, gdzie również znajduje się pamiątkowa tablica upamiętniająca zamordowanych w tym miejscu więźniów Oświęcimskich. Kolejne kroki skierowano pod Pomnik Powstańców Śląskich, gdzie także zapalono znicze.